22 Mayıs 2018 Salı

657 Sayılı Kanuna Göre İstihdam edilmesi Gereken Engelli Oranı nedir?


Devlet Memurları Kanununa göre; kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında engelli personel çalıştırmak zorundadır. %3'ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun ( taşra...

 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Tâbi Kurum Ve Kuruluşlarda İstihdam Edilmesi Gereken Engelli Oranı Ne Kadardır?

Devlet Memurları Kanununa göre; kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında engelli personel çalıştırmak zorundadır. %3'ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun ( taşra teşkilatı dahil ) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.

Engelli İşçi Veya Memur Çalıştırmamanın İşverene Getirdiği Bir Yaptırım Var mıdır?

Kamu ve özel sektör işverenlerinden sorumluluğunu yerine getirmeyenlerden her ay çalıştırmadığı her engelli için 36 ay geriye dönük hesaplanmak üzere asgari ücret üzerinden para cezası kesilmektedir. Örneğin herhangi bir işyeri son 3 yıldır 1 engelli açığı olduğu halde bunu tamamlamıyor ise İŞKUR tarafından bu işverene kesilecek olan para cezası 1134-TL * 36 AY = 40.824-TL olacaktır. Engelli memur çalıştırmamanın ise  herhangi bir müeyyidesi bulunmamaktadır.

Engelli İstihdam Etme Sorumluluğunu Yerine Getirmeyen İşverenlerden Toplanan Ceza Paraları Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır?

 

Engelli istihdam etme sorumluluğunu yerine getirmeyen işverenlerden toplanan ceza paraları, engellilerin meslekî eğitim ve meslekî rehabilitasyonu, kendi işini kurma ve bu gibi projelerde kullanılmak üzere Türkiye İş Kurumuna aktarılmaktadır.

 
07 Eylül 2014, Pazar 17:11
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.