21 Haziran 2018 Perşembe

Anestezi orucu bozar mı?


Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek gerçekleştirilir. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi yeme içme anlamı da taşımamaktadır.
Anestezi orucu bozar mı?

Eski Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Necmettin Nursaçan soruları cevaplıyor...

Soru: Anestezi orucu bozar mı? 

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek gerçekleştirilir. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi yeme içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, sınırlı uyuşturma orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

Soru: Unutarak yemek içmek orucu bozar mı?

 Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Resulullah (sav) “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer -içerse orucunu tamamlasın bozmasın. Çünkü onu Allah yedirip içirmiştir.” Buyurmuştur. Unutarak yiyen içen kimse hatırladığı zaman hemen ağzındakileri çıkarır ve ağzını yıkar ve orucuna devam eder.

Soru: Akupunktur tedavisi orucu bozar mı?

 

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yapılan bir ibadettir (Bakara, 2/187). Akupunktur ise; vücutta belirli noktalara iğne batırarak, çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Orucu bozan şeyler kapsamında olmadığı yani vücudu beslemesi ve gıdalandırması söz konusu olmadığından akupunktur yaptırmak orucu bozmaz. Kaynak: Star Gazetesi
06 Haziran 2015, Cumartesi 12:55
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.