22 Mayıs 2018 Salı

Aylık İşgücü Çizelgesi
Aylık İşgücü Çizelgesi


1) Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanacaktır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu’nun 21. Maddesi gereği).

2) İşyerlerinde beklenen istihdam artış ya da düşüşleri, işgücü planlaması için önemlidir. İşgücündeki potansiyel artış ve düşüşler ile toplu işten çıkarmalar ve işyeri kapanmaları konusundaki bilgiler, Kurum hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde kolaylık sağlar. Ayrıca aylık işgücü çizelgesi ile işyerinde istihdamı zorunlu olanların takip edilmesi sağlanır. Aylık İşgücü çizelgesi, farklı iş alanlarında çalışan sayılarındaki değişikliklerin aylık olarak izlenmesine yardımcı olur.

3) İnternet üzerinden aylık işgücü çizelgesi doldurulurken sırasıyla işyeri gelişimi, çizelge detayları, mesleklere göre dağılım, muafiyet bilgileri, istihdam bilgileri ve karşılanmasında güçlük çekilen meslekler bölümü doldurulur. İşveren bilgileri bölümünde;

*    Geçen ay sonu itibariyle çalışanlar,

*    Ay içinde işe alınan ve ayrılan işçi sayısı,

*    Ay sonu itibarıyla çalışanlar,

*    Çalışan işçi sayısı (Belirsiz süreli, Belirli Süreli ve Kısmi Zamanlı İş Sözleşmesine göre),

*    Özürlü, eski hükümlü ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan sayısı,

*    İhtiyaç duyulan işgücünden karşılanmasında güçlük çekilen meslekler bulunmaktadır.

4) İşverenlerin aylık işgücü çizelgesi için  işlenecek olan ilgili ayın verilerini , en geç takip eden ayın sonuna kadar  İŞKUR sistemine girmek zorundadır. ( Örneğin : ağustos ayının aylık işgücü çizelgesinin eylül ayı sonuna kadar sisteme girilmesi gerekmektedir.

5) Muafiyet bilgilerinde eski hükümlü, engelli muafiyeti olan kişi sayısına ilişkin sayısal veriler sisteme girilir ve muaf tutulan personel de dikkate alınarak sistem eski hükümlü, engelli kontenjanlarını yeniden belirler.

6) İstihdam bilgilerinde ise, işgücü çizelgesiyle alınan bilgiler sisteme girilir. Karşılanmasında güçlük çekilen meslek bilgilerinde meslekler, cinsiyet bazında ayrıntılı olarak sisteme girilir.
14 Ekim 2014, Salı 16:21
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.