27 Mayıs 2018 Pazar

Aylık İşgücü Çizelgesini Kaç İşçi çalıştıran Firmalar Vermelidir?
Aylık İşgücü Çizelgesini Kaç İşçi çalıştıran Firmalar Vermelidir.


Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanılmaktadır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu’nun 21. Maddesi gereği).

İşyerlerinde beklenen istihdam artış ya da düşüşleri, işgücü planlaması için önemlidir. İşgücündeki potansiyel artış ve düşüşler ile toplu işten çıkarmalar ve işyeri kapanmaları konusundaki bilgiler, Kurum hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde kolaylık sağlar. Ayrıca işgücü çizelgesi ile işyerinde istihdamı zorunlu olanların takip edilmesi sağlanır. Aylık İşgücü Çizelgesi , farklı iş alanlarında çalışan sayılarındaki değişikliklerin aylık olarak izlenmesine yardımcı olur.

İnternet üzerinden Aylık İşgücü Çizelgesi doldurulurken sırasıyla “işyeri gelişimi, çizelge detayları, mesleklere göre dağılım, muafiyet bilgileri, istihdam bilgileri ve karşılanmasında güçlük çekilen meslekler bölümü” doldurulur. İşveren bilgileri bölümünde;

*       Geçen ay sonu itibariyle çalışanlar,

*       Ay içinde işe alınan ve ayrılan işçi sayısı,

*       Ay sonu itibarıyla çalışanlar,

*       Çalışan işçi sayısı (Belirsiz süreli, Belirli Süreli ve Kısmi Zamanlı İş Sözleşmesine göre),

*       Özürlü, eski hükümlü ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan sayısı,

*       İhtiyaç duyulan işgücünden karşılanmasında güçlük çekilen meslekler bulunmaktadır.

Aylık İşgücü Çizelgesinin Muafiyet bilgilerinde eski hükümlü, özürlü muafiyeti olan kişi sayısına ilişkin sayısal veriler sisteme girilir ve muaf tutulan personel de dikkate alınarak sistem eski hükümlü, özürlü kontenjanlarını yeniden belirler.

 

 İstihdam bilgilerinde ise, işgücü çizelgesiyle alınan bilgiler sisteme girilir. Karşılanmasında güçlük çekilen meslek bilgilerinde meslekler, cinsiyet bazında ayrıntılı olarak sisteme girilir.
14 Ekim 2014, Salı 12:14
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.