21 Haziran 2018 Perşembe

Engelli Araç İndirim Tutarları & Vergi Muafiyetleri


Engelli vatandaşlarımızın engellilere yönelik sağlanan diğer haklardan faydalanabilmesi için engelli rapor (yani yasal anlamda sakat sayılmak için) oranının %40 ve üzeri olması şartı aranır iken...
Engelli Araç İndirim Tutarları & Vergi Muafiyetleri


Engelli Araç İndirim Tutarları & Vergi Muafiyetleri


Bilindiği üzere engellilik oranı %90 üzeri olanlar ve aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyan engelliler adına alınan arabalardan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmamaktadır. Bu kişiler ÖTV den muaf kılınıp ÖTV indirimine tabi tutulmaktadır. Engelli vatandaşlarımız için sıfır kilometre araçlarda ÖTV indirimi nasıl hesaplanmaktadır ?

Engelli Oranı %90 ve üzerindeki Kişilerde Engelli Araç ÖTV İndirimi

Engelli oranı yüzde 90 ve üzeri olan engelli vatandaşlarımızın Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) muafiyetinden yararlanabilmeleri için,

·         1: Aracı kendi kullanacaksa “h sınıfı ehliyet alır” belgesi raporu, aracı kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyuyorsa, “h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” sağlık raporu...

·         2: Aracı kendi kullanmayacaksa sadece rapor oranının yüzde 90 ve üzeri olması , şartları aranmaktadır.

2014 Yılı itibariyle engelli kişi adına alınan araçlarda Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) indirimi %45 olarak kabul edilmiştir. ( 2013 yılında bu oran yüzde 40 olarak uygulanmaktaydı. )

Engelli Oranı %90’ın Altındaki Kişilerde Engelli Araç ÖTV İndirimi

Sakatlık oranı %90'ın altında olan kişilerde Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) indirminden yararlanabilir. “engelli araç Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) indirimi” için rapor oranın %40 ve üzeri olma şartı aranmamaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın  engellilere yönelik sağlanan diğer haklardan faydalanabilmesi için engelli rapor (yani yasal anlamda sakat sayılmak için) oranının %40 ve üzeri olması şartı aranır iken  Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV )  indirimli araç almak için böyle bir şart aranmamaktadır. Burada önemli olan husus  ( engelli oranı %90 ve altı kişiler için ) aracı hareket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duyulmasıdır. Sol ayak bileğinde platin bulunan bu sebeple yüzde 35 engelli raporuna sahip bir kişi eğer engelli raporunda raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ifadesi var ise Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV )  muafiyetinden araçta özel donanım yaptırması koşulu ile ( örneğin otomatik vitesli bir araç alması halinde ) yararlanabilmektedir.

İlgili kişinin aracında özel donanım bulunduğundan aracı sadece  kendisi kullanmak zorundadır.  Engelli vatandaşımızın bu aracı başkasına kullandırmaması gerekmektedir.

Engelli Adına Araç İçin KDV İndirimi

Engelli kişi adına alınan otomobiller için KDV indirim imkanı bulunmamaktadır.

Engelli Kişi Adına Alınan Otomobilde Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi

Engelliler, MTV olarak bilinen “motorlu taşıtlar vergisinden” muaftırlar.

Engelli Sıfır Araç İndirimi

Engelli adına alınan araç indiriminden yararlanılabilmesi için alınan  aracın mutlaka sıfır olması gerekmektedir.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Engelli bir kişinin araçlarda indirimden faydalanabilmesi için şu koşullar gerekmektedir.

1- Engellilik oranının %90 ve üzeri olanlar eğer aldıkları arabayı kendileri kullanacaklarsa H sınıfı ehliyet raporu, aracı hareket ettirmek için özel bir tertibata ihtiyaç duyuyorlarsa H sınıfı ehliyet alır ibaresinin yanı sıra “özel tertibatlı araç kullanır” ibareli sağlık raporu

2- Engellilik oranı %90 altındaki kişiler için engelli raporlarında “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibarelerinin olması gerekmektedir.

3- Engellilik oranı %90 ın altında olan sol bacaktan ayaktan engelli kişilerin raporlarında “otomatik vitesli araç kullanır” ibaresinin olması şartı yeterlidir. Raporunda otomatik vitesli araç kullanır yazan kişiler, ve sakatlık oranı yüzde 90 üzeri olan kişiler adına alınan araçları herkes, özel donanımlı araç kullanır raporu olan kişi adına alınan aracı ise sadece o kişi kullanabilir.

H sınıfı ehliyet alma yaşı

En az ilkokul mezunu olan bir engelli vatandaşımız 17 yaşını bitirip ( ay – gün yıl olarak) 18 den gün almak koşulu ile H sınıfı ehliyet alabilmek için gerekli koşulları sağlamış olmaktadır.

2.El Araçlarda Engelli İndirimi var mıdır ?

Hiçbir şart altında 2. el araçlarda engelli indirimi (ötv indirimi) uygulanması imkanı bulunmamaktadır.

 

 
07 Ekim 2014, Salı 20:49
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.