21 Haziran 2018 Perşembe

Felaket kapımızda! Gereksiz antibiyotik kullanmayın


Antibiyotiklerin gereksiz ve kötü kullanımı geleceğimizi tehdit ediyor. Antibiyotik direnci yüzünden basit enfeksiyonlardan bile hasta kaybediliyor. Uzmanlar; "Antibiyotikler ateş düşürücü veya nezle-gripte kulanılacak ilaçlar değildir"...
Felaket kapımızda! Gereksiz antibiyotik kullanmayın

Antibiyotiklerin gereksiz ve kötü kullanımı geleceğimizi tehdit ediyor. Antibiyotik direnci yüzünden basit enfeksiyonlardan bile hasta kaybediliyor. Uzmanlar; "Antibiyotikler ateş düşürücü veya nezle-gripte kulanılacak ilaçlar değildir" diyor.

Antibiyotikleri gelişi güzel kullanmaya devam eder ve yenileri de geliştirilmezse dünya büyük bir tehdit ile karşı karşıya.

Antibiyotik direnci yüzünden basit enfeksiyonlarda bile hasta kayıpları yaşanmakta. Antibiyotik direncinin en önemli nedeni ilaçların gereksiz kullanılması. 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeni ile basın toplantısı düzenledi. Uzmanlar, antibiyotik kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Türkiye Avrupa ülkeleri arasında en çok antibiyotik kullananlardan. Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemesi ile antibiyotikler artık reçetesiz verilmiyor. Yaklaşık 6 aydır yapılan uygulamanın sonuçları iyi.

 

HABER: MERAL AKKAYA-ulusalkanal.com.tr
17 Kasım 2015, Salı 23:10
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.