18 Temmuz 2018 Çarşamba

Franchise Nedir


Nedir bu Franchise ?

Yeni bir iş kurmayı düşünen kişiler bu çabalarında yeni bir marka oluşturmak adına farklı markaları kullanmayı da tercih edebilirler. İlk olarak ABD’de başlayan Franchise akımı günümüzde tüm ülkelere sıçrayarak kişilere bu imkânı tanımaktadır. Kişiler kendisini sektör içerisinde kanıtlamış ve tanınmış markaların ismini kullanarak yeni iş yerleri açarlar ancak bu aşamada belirli şartlar belirlenmektedir.

Markanın asıl sahibi ilk olarak markanın isim hakkını kullanmasına izin verdiği için belirli bir miktarda ücret talep etmektedir. Bu talep Franchise bedeli olarak isimlendirilir. Bu bedeli karşılayarak kişiler bu işe başlayabilirler. Bu bedelin karşılanmasının yanı sıra çok sayıda farklı etmen de yer almaktadır. İlk olarak kişilerin marka sahibinin belirlediği şartlarda üretim ve satış yapma şansı bulunmaktadır. Bu sebeple de yeni bir yer açıldığına iç mekânın dizaynı, üretim alanlarının tasarlanması ve daha birçok etmeni marka sahibi belirlemektedir. Bunun yanı sıra hiçbir sebep olamadan marka sahipleri yeni gelen teklifleri reddetme hakkına da sahip olmaktadır.

Franchise Hangi Avantajları Sunmaktadır?

Birçok kişi hangi sektörde çalışırsa çalışsın kendi markasını kurmak istemektedir. Bu aşamada kimse farklı markalar için çalışarak o markayı daha iyi bir hale getirmek istemez. Ancak sunulan şartlarda birçok farklı avantaj olduğundan kişiler bunu kabul edebilmektedir.

 

İlk olarak kişiler daha öncesinde denenmiş ve olumlu sonuç alınmış bir işe giriş yapacakları için daha garantili bir seçim yapmış olurlar. Mevcut risklerin azalması kişiler için son derece önemlidir. Bunun yanında kişiler herhangi bir sorun yaşayarak iş yerlerini kapatırlarsa kendi marka değerlerinde bir sorun olmayacaktır. Bu sebeple de kişiler kendi markalarını yaratmak yerine Franchise sistemini belirli bedeller ödemek kaydıyla tercih edebilirler.
11 Ocak 2017, Çarşamba 08:55
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.