22 Temmuz 2018 Pazar

İş Hayatında Motivasyonun Yeri ve Önemi


İş Motivasyonun Önemi Nedir ?

İş hayatı içerisinde motive olmuş kişilerin çalışmaları hem bireysel gelişim için hem de şirketin başarısı için çok büyük bir rol oynamaktadır. İnsanlar gün içerisinde zamanlarının büyük bir çoğunluğunu işte geçirirler. Bu doğrultuda da kişilerin bu zaman içerisinde olabildiğince kendisini iyi hissetmesi ve bunu işine de yansıtması gerekir. Bu sebeple de şirketlerde motivasyona büyük önem verilmektedir. Bazı durumlarda bu motivasyonu sağlamak şirketin görevi olurken bazen de çalışanların yapacağı hamleler motivasyonu ciddi biçimde arttıran etmenler olacaktır.

İşyerlerine herkes para kazanmak için gittiğinden şirketin maaşlarda yapacağı artış ciddi anlamda bir motivasyon kaynağıdır. Bu doğrultuda çalışanlar kendilerinin başarılı olduklarını hissetmeye başlarken kendilerini işlerine daha çok verecek ve kendilerini şirkete ait hissedeceklerdir. Bunun yanı sıra şirket içerisinde oluşturulan sosyal alanlar ve verilen sosyal imkânlar da motivasyonun artmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Şirketin içerisinde oluşturulan aktivite ve spor alanları bu aşamada motivasyonu arttıran en önemli örneklerden birisidir.

Çalışanlar Arasında Motivasyon

Son dönemde birçok çalışan “Mobbing” kelimesini kullanmaya başlarken bu konudan duydukları şikâyetleri de dile getiriyorlar. Dilimize geçmiş olan bu yabancı sözcük kişilerin şirket içerisinde diğer kişileri dışlama ya da alaycı yaklaşım anlamına gelmektedir. Bu durum genel olarak çıkar çatışması olan çalışanlar arasında olurken yüksek mevkide yer alan kişilerin daha alt mevkilerde çalışan ve çok fazla anlaşamadıkları kişilere yaptıkları olumsuz eylemlerdir. Bu olaylar kişilerin motivasyonlarını hızlı bir şekilde düşürürken sıfıra yaklaştıran olaylardan birisi olarak gösterilmektedir.

 

Bunun yerine işyerinde çalışan kişilerin yeni gelen üyeleri grup içerisine almaları ve hemen aktif roller vermeleri gerekir. İş içerisinde de birbirine sürekli yardım eden ve birbiri için sürekli çalışan kişiler motivasyonun artmasında en önemli etmendir.
02 Ocak 2017, Pazartesi 09:10
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.