24 Haziran 2018 Pazar

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi


İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi

Ülkemiz maalesef iş kazaları ile oldukça sık karşılaşan ülkelerden birisidir. Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası yaşanmaktadır. Bu da yaşam standartlarına göre oldukça yüksek bir sayıdır. Her 60 iş kazasında bir kişi hayatını kaybeder. Bu da 6 saatte bir kişinin ya da günde 4 kişinin hayatını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Evinden sabah para kazanmak için çıkan kişiler bazen kendi dikkatsizliklerinden bazen de işyerinin güvensizliğinden dolayı bu durumları yaşamaktadır. 

Bu aşamada yapılması gerekenler kendi arasında bölünerek çok fazla aşamaya ayrılabilir olsa da ana temelde iki aşamadadır. İş güvenliği elemanlarının iş ortamına uygulanması ve sonrasında bu elemanların kullanımı için çalışanların ikna edilmesi en önemli aşamalardır.

İş Ortamının Güvenli Hale Getirilmesi

İş ortamının güvenli bir hale getirilmesi için yapılması gereken işlemler iş alanlarına göre değişiklik gösterilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kanunlarında çalışma ortamları belirli özelliklere göre sınıflandırılırken bu konuda uzman kişiler tüm iş ortamları için özel güvenlik işlemleri konusunda fikir sahibi olurlar.

Bu aşamada firmaların kendi çalıştıkları sektörde kazaların yaşanmaması için ilk olarak gerekli önlemlerin tamamını alması gerekir. Bunun için iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak hizmet veren çok sayıda kişi bulunmaktadır. Birçok firma bu kişiler ile çalışarak iş ortamlarını daha güvenli bir hale getirebilirler.

Çalışanların Bilinçlendirilmesi

Bu konuda çalışanlara verilecek olan kursların yalnızca kayda geçmesi için değil çalışanları etkilemesi ve kurallara uymasını sağlaması gerekir. Bu sebeple de genellikle firmalarda bu kursları profesyonel kişiler verirken sonrasında çalışanların kurallara alışana kadar yakınlarında yetkili bir kişinin olması gerekmektedir.  Böylece sürekli uyarılar ile birlikte çalışanlar da iş güvenliği elemanlarını kullanmaya alışacaktır. Ancak bu aşamada üslup da oldukça önemlidir.

Etiketler: iş sağlığı ve güvenliği, iş kazası, iş kazası yaralanmalar, iş kazası ölümler, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, iş sağlığı ve güveliği uzmanı
31 Aralık 2016, Cumartesi 23:30
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.