26 Mayıs 2018 Cumartesi

İşbaşı Eğitim Programı Düzenlenebilecek Alanlar
İşbaşı Eğitim Programı Düzenlenebilecek Meslekler


Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin üçüncü bölümünde, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde, daha önceden edindikleri teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini veya mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen işbaşı eğitim programlarının usul ve esasları hüküm altına alınmıştır. Genelgenin bu bölümünde, Yönetmelikteki bu hükümlere ilave olarak açıklama yapılması gereken bazı hususlara yer verilmiştir.

1.Program düzenlenecek meslekler

Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 46. maddesi hükmünden hareketle, işbaşı eğitim programlarında katılımcıların mesleki deneyim kazanarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlandığından, herhangi bir vasıf gerektirmeyen alanlarda program düzenlenmesine izin verilmemesi gerekmektedir.

Örnek 1: Beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı vb.

Yukarıda sayılan meslekler örnek mahiyetinde olup, il müdürlüğü tarafından katılımcıların kendilerini mesleki anlamda geliştiremeyecekleri düşünülen meslek alanlarında program düzenlenmemesi gerekmektedir. Dolayısıyla, programın düzenleneceği işyerleri ile kurum ve kuruluşların Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları ve ilgili meslek alanına ilişkin mevzuatın öngördüğü düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla öğretmenlik, avukatlık, mühendislik, muhasebecilik gibi nitelik gerektiren mesleklerde de program düzenlenmesine engel bir durum bulunmamaktadır. Hangi mesleğin nitelik gerektirdiği hususunda değerlendirme yetkisi, il müdürlüğündedir. 


İlgili bölüm Aktif İşgücü Hizmetleri Genelgesinden alınmıştır


 
26 Kasım 2014, Çarşamba 22:05
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.