27 Mayıs 2018 Pazar

İŞKUR Mesleki yönelim Bataryası Eğitim El Kitabı


Mesleki Yönelim Bataryası ile İŞKUR’a başvuran adayların işgücü profilini belirlemek, işgücü piyasasına katılımını sağlamak ve mesleki eğitim planlaması yaparak adayların doğru işe yerleştirilmesini ve doğru...
İŞKUR Mesleki yönelim Bataryası Eğitim El Kitabı

İŞKUR Mesleki yönelim Bataryası Eğitim El Kitabının tamamına ulaşmak için tıklayınız

Mesleki Yönelim Bataryası ile İŞKUR’a başvuran adayların işgücü profilini belirlemek, işgücü piyasasına katılımını sağlamak ve mesleki eğitim planlaması yaparak adayların doğru işe yerleştirilmesini ve doğru mesleki kurslara yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda hazırlanan materyal, bilimsel açıdan geçerliliği ve güvenirliği araştırmalarla kanıtlanmış mesleki eğilim, genel yetenek ve mesleki kişilik testlerinden oluşan batarya ile bu ölçeklerin yer aldığı yazılım paketinin her bir adaya İŞKUR web sitesi üzerinden iş ve meslek danışmanları vasıtasıyla uygulanmasına yardımcı olacaktır.

Bataryanın bireyler için meslek üretme işlemi çeşitli aşamalardan geçmektedir.

İlk aşamada bu batarya ile, ISCO-08’in kapsadığı 8840 meslek, Holland’ın Meslekler Kuramına göre oluşturulan olan Kuder’in meslekler sınıflamasına göre geliştirilmiş olan Mesleki Eğilim Testi ile bireylerin mesleki ilgileri sınıflandırılmaktadır.

İkinci aşamada ise, bireylerin en fazla eğilim duydukları ilk üç meslek grubunun gereksinim duyduğu genel yetenek özelliklerine göre, yeterlilik sahibi olduğu belirlenen meslek grupları ayrıştırılmaktadır. Eğer mesleki eğilim duyulan bir meslek grubunu genel yetenek özellikleri desteklemiyorsa, ilgili meslek grubundan ISCO-08’in kapsadığı meslekler değerlendirmeye alınmamaktadır. Ancak bireyin genel yetenek özellikleri mesleki eğiliminde ilk üç sırada yere alan meslek grubu (iş aile grubu)’nu destekliyorsa son aşamadaki işlemi gerçekleştirilmektedir.

Son aşamada ise, genel yetenek özelliklerin desteklediği meslek gruplarının bireyin mesleki kişilik özellikleri ile uyumlu olmasına bakılmaktadır. Bu aşamada, meslek gruplarına uygun biçimde eşleşen meslekler bireyin eğitim ve cinsiyet durumları göz önünde bulundurularak ve bir alt beceri düzeyinden de meslek önerilebilecek biçimde iş ve meslek danışmanlarının değerlendirmesine sunulmaktadır. Bu aşamalar alt başlıklarda detaylı biçimde açıklanacaktır.

Mesleki yönelim bataryasından elde edilen sonuçlara göre, adayın uygun meslek kurslarına ya da açık pozisyonlara yönlendirilmesi sağlanacaktır. Öncelikle bu materyal bataryada bulunan ölçeklerin iş ve meslek danışmanları tarafından tanınması ve sonuçlarının değerlendirmesi ve yazılım paketinin kullanılması konularında aydınlatıcı bilgiler içermektedir.

Aşağıda bataryada bulunan ölçekler sırasıyla mesleki eğilim genel yetenek ve mesleki eğilim testleri tanıtıldıktan sonra işlem aşamaların detayları incelenecektir….

Dia5 İnsan Kaynakları

 

İŞKUR Mesleki yönelim Bataryası Eğitim El Kitabının tamamına ulaşmak için tıklayınız
21 Ocak 2015, Çarşamba 12:48
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.