25 Nisan 2018 Çarşamba

Kamuda işçi olmak ve kamu işçi alım statüleri ?


Bir çok insanın hayalidir herhangi bir kamu kurumunda işçi , olmak nihayetinde sürekli bir işiniz oluyor iş güvenceniz ve garantiniz var geleceğinize daha güvenle bakabiliyorsunuz…...
Kamuda işçi olmak ve kamu işçi alım statüleri ?

Bir çok insanın hayalidir herhangi bir kamu kurumunda işçi , olmak nihayetinde sürekli bir işiniz oluyor iş güvenceniz ve garantiniz var geleceğinize daha  güvenle bakabiliyorsunuz… Herkesin anlattığı dile yani mevzuata boğulmadan statüleri anlatmak istedik.(  Hukuki detaylar sitemizin başvuru  koşulları kategorisinde zaten mevcut )

5 farklı kategori altında kamu kurumları işçi almaktadır ;

1-Normal Daimi İşçi  : Yılın 12 ayında sürekli olarak çalışırlar ve aşağıda yazılan gruplarda yer almayan kişiler bu grupta yer alan ilanlara başvuru yapabilir.

2-Normal Geçici İşçi : Geçici işçiler 5 ay 29 gün istihdam edilmektedir ve süre bitiminde iş akitleri sona ermektedir. Yani bu kişiler aynı kamu kurumunda tekrardan işe girememektedir. Aslında işe girebilmeleri için herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Fakat çalıştıkları kurumun tekrardan İŞKUR’ da talep açması başvuruları toplaması ve uygun adaylar arasından alım yapması gerekmektedir. Tabi bu şekilde süreç işlediğinde aynı kişinin aynı işe girebilme ihtimali oldukça azalmaktadır.

3-Eski hükümlü işçi : 1 yıl ve daha üzeri hüküm giymiş kişiler kişisel durumları uygun ise ilgili ilanlara başvuru yapabilmektedir.

4-Engelli işçi : yüzde 40 ve üzeri engelli sağlık raporu alan kişilerin bu raporlarını İŞKUR’ da onaylatması ve durumlarına uygun talepler açıldığında başvuruda bulunması gerekmektedir.

5-Terörle mücadelede yaralanan işçi: askerlik görevini ifa ederken terörle mücadelede kapsamında yaralanan kişileri kapsamaktadır. Bu kişilerin durumlarını belgelendirmesi için komutanlık yazısını ve yaralandıklarına dair sağlık raporunu İŞKUR’a onaylatması gerekiyor. Bu statüde fazla sayıda kişi bulunmamaktadır. Hatta bu statüde olan bir çok kişi kamu kurumlarına daimi işçi olarak girebileceklerinin farkında dahi değildir.

6-Mevsimlik işçi : Bu statüye örnek olarak ÇAYKUR çalışanlarını verebiliriz . ÇAYKUR daimi ve mevsimlik olmak üzere iki farklı şekilde işçi çalıştırmaktadır. Mevsimlik işçileri 120 gün çalıştırdıktan sonra bunların iş akitlerini askıya almakta ( işten çıkarmakta ) fakat bir sonraki çay alım sezonunda tekrardan işe almaktadır. Burada geçici işçilerden farklı olarak aynı kişileri işe alma imkanı vardır yani tekrardan talep açma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat bu kişiler iş akitler askıya alındığı için işsizlik ödeneği alamamaktadır.

Yukarıda bahsedildiği üzere 5 ana statüde kamu işçi alımı yapılmakta bunlardan sadece mevsimlik işçiler geçici işçilere benzer bir mantıkla istihdam edilmekte fakat bunların geçici işçilerden farklı olarak iş güvenceleri bulunmaktadır.
27 Ocak 2015, Salı 23:55
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.