22 Aralık 2014 Pazartesi

Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi

Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi
16 Nisan 2014, Çarşamba 10:52
865 Defa gösterildi.

 

Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi

   Kuaför/berber/güzellik salonları için ekte yer alan kontrol listesinin doldurularak işyerinde bulundurulması, belirli aralıklarla güncellenmesi ve bu değerlendirme sonucunda alınması öngörülen tedbirlerin yerine getirilmesi gerekmekte olup Risk değerlendirmesi; kuaför/berber/güzellik salonlarında var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsamaktadır.

   Risk değerlendirmesi çalışmalarının bir ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere dışarıdaki kişi ve kuruluşlardan da hizmet alınabilir.

   26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre, kuaför/berber/güzellik salonları ?tehlikeli? sınıfta yer almakta olup bu işyerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü 2013 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihe kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir.

   İşyerinde gerçekleştirilmiş olan risk değerlendirmesi; ?tehlikeli? sınıfta yer alan işyerlerinde dört yılda bir yenilenmektedir.

   Ekte yer alan kontrol listesi, risk değerlendirmesi çalışmalarına yön vermek üzere hazırlanmış olup ihtiyaca göre detaylandırılabilir. İşyerini ilgilendirmeyen kısımlar, kontrol listesinden çıkarabilir veya farklı tehlike kaynakları olması halinde ise ilaveler yapılabilir.

   Kontrol listesinde, kuaför/berber/güzellik salonlarında iş sağlığı ve güvenliği açısından olması/yapılması gerekenler konu başlığı ile birlikte cümleler halinde yer almaktadır.

   Cümlelerdeki ifade; işyerinde gözlemlenen duruma uyuyorsa ?evet?, uymuyorsa ?hayır? kutucuğu işaretlenmelidir. ?Hayır? kutucuğunu işaretleyerek doğru olmadığı düşünülen her bir durum için alınması gereken önlemlerin ilgili satırdaki karşılığa yazılması gerekmektedir. Alınması gereken önlem ile ilgili sorumlu kişiler ve tamamlanacağı tarihi belirtildikten sonra risk değerlendirmesini gerçekleştiren ekipteki kişilere dokümanın her bir sayfasını paraflatıp son sayfasının ilgili kısımlarının imzalatılması gerekmektedir.

   Alınması gereken önlemlere karar verirken; riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması, tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi ve riskler ile kaynağında mücadele edilmesi gerekmektedir.

   Önlemler uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmeli ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanmalıdır.

     

        Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi rehberine ulaşmak için lütfen tıklayınız.Bu haberler ilginizi çekebilir!

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Enerji ve Tabii Kaynaklar 22 Kişilik Uzman Yardımcısı Alım İlanı

Haberi Oku

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Dilekçe Örnekleri

Haberi Oku

Analık Hali & Analık Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir?

Haberi Oku