18 Temmuz 2018 Çarşamba

Makarna haşlarken suyuna tuz eklemek


Daha hızlı haşlansın diye makarna suyuna önceden tuz ekliyorsanız, yanlışınız var arkadaşlar. Suyun içine eklenen tuz, suyun kaynama süresini artıracaktır. Tuzu, makarnanız haşlandıktan sonra eklemeniz...
Makarna haşlarken suyuna tuz eklemek

Daha hızlı haşlansın diye makarna suyuna önceden tuz ekliyorsanız, yanlışınız var arkadaşlar. Suyun içine eklenen tuz, suyun kaynama süresini artıracaktır. Tuzu, makarnanız haşlandıktan sonra eklemeniz gerekiyor.

Haşlanmış makarnayı soğuk suya tutmak

Hazır makarna demişken, hemen hemen hepimizin yaptığı bir yanlış da makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyun altına tutmaktır. Bu şekilde makarnanın kıvamı bozulacak, vitamin ve mineralleri yok olacaktır.

Donmuş etleri sıcak suda çözmek

Et ile ilgili en sık yaptığımız hata da etleri oda sıcaklığında ya da sıcak suda çözmektir. Dondurduğumuz eti ya soğuk suyun içinde ya da buzdolabınızın alt kısmında sağlıklı bir şekilde çözmemiz gerekir. Aksi takdirde sıcak hava ya da sıcak su ile teması, ette bakteri oluşumuna neden olabilir.

Meyve suları kullanarak etleri karamelize etmek

Kırmızı ya da beyaz etleri karamelize ederken, hem içerdiği şeker oranı hem de tat vermesi nedeniyle meyve sularının kullanımı da son derece yanlıştır. Etlerinizin tadını olumsuz yönde etkileyeceği için karamelize işleminde doğal yöntemlere başvurmanız gerekir.

Mikrodalgayı yüzde yüz zararlı bulmak

Aslına baktığımızda ısıtma yöntemi ne olursa olsun, ısıtılan her yiyecek besin değerinden kayba uğrayacaktır. Mikrodalga fırınların kısa sürede ısıttığını göz önünde bulundurursak, diğer ısıtma yöntemlerine göre bu değer kaybını minimuma indirecektir

Sıcak yemekleri buzdolabına koymadan önce soğumasını beklemek

Pişen sıcak yemekleri buzdolabına koyma fikri, yiyeceklerin bozulacağı için hemen hemen hepimize yanlış gelmiştir. Ancak bu konuda sıcak yemekleri buzdolabında soğutmak bir şok etkisi yapacağı için daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Yanıkları buzlu suya tutmak

Mutfak kazalarının büyük çoğunluğu yanan ellerden oluşur. Bu durumda ilk olarak yanan bölgeyi soğuk su ya da buzlu suyla buluşturmak olur. Ancak buz, hassas olan bu bölgenin farklı bir cilt hasarı daha yaşamasına neden olabilir.

Yemekleri defalarca ısıtmak

Özellikle yalnız yaşayanların yaptığı bir şeydir yemekleri tekrar tekrar ısıtıp tüketmek. Ancak yemeklerin en fazla iki defa ısıtılması sağlıklı olarak biliniyor. Yemek istediğiniz yemeğin tümünü değil de yiyeceğiniz miktarda kısmını ayırıp ısıtmalısınız.

Az pişmiş etin zehirleyeceğini düşünmek

 

Etin pişme derecelerinden olan medium veya rare derecesinde, az pişmiş hafif kanlı etler zehirlenmeye yol açmaz arkadaşlar. Tabii ki bu doğru oranda pişirmeyle de alakalı bir konudur.
11 Kasım 2015, Çarşamba 15:32
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.