22 Mayıs 2018 Salı

Öncelikli Gönderme Hakkına Sahip Olanlara Yapılan İşlemler
Kamu İşçi Alımlarında Öncelikli Gönderme Hakkına Sahip Olanlara Yapılan İşlemler


 

1- Öncelikli gönderme hakkına sahip olup da durumu kamu talep şartlarına uygun olanlardan öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgenin tarihi esas alınarak ve eski tarihli belgelerden başlanmak suretiyle;

a) KPSS kapsamındaki işgücü istemlerinde açık iş sayısının üç katı,

b) Daimi statüde istihdam edilecek, müfettiş, kontrolör, denetmen, denetçi ve uzmanların yardımcı ve stajyerlerine yönelik talepler için açık iş sayısının beş katı,

c) Kuraya tabi taleplerde; durumu kamu talep şartlarına uygun olan önceliklilerin tamamı kura çekilmek üzere, isim ve adresleri ile durumlarına ilişkin açıklayıcı bilgilerle birlikte, ayrı bir liste halinde kamu kurum ve kuruluşuna bildirilir.

2- Maden Kanunu kapsamında arazisi kamulaştırılanlardan durumu talep şartlarına uygun olup da başvuranların tamamı sınav için işverene gönderilir.

3- Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulundukları sürekli veya geçici işgücü talebine işverence davet edildikleri hâlde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkar. Öncelik hakkından ikinci kez yararlanılamaz.

 

4- Öncelik hakkından yararlanarak, kamu işyerlerinde işe alınanların, deneme süresi sona ermeden işten ayrılmaları halinde öncelik hakları devam eder.
04 Ekim 2014, Cumartesi 17:47
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.