27 Mayıs 2018 Pazar

Özel Sektörde Çalışmanın Zorlukları


Özel sektör zorlukları ve kötü yanları

Özel Sektörde Çalışmanın Zorlukları

Birçok meslek grubunda kişilere özel sektör ve devlet bünyesinde çalışma fırsatı veriliyor. Her iki aşamada da kişilerin işe girebilmesi için şartlar bulunuyor. Ancak genel olarak ilk etapta birçok kişi özel sektöre girerek şansını denemek istiyor. Birçok kişi devlet dairelerinde çalışarak hayatlarını garanti altına almayı düşünürken bazı kişiler de kariyer yaparak sürekli olarak yükselmeyi amaçladıkları için özel sektörde işe başlıyorlar.

Ancak özel sektör içerisinde çalışmaya başlayan kişiler henüz ilk aşamada bekledikleri gibi bir ortamın olmadığını görebiliyorlar. Genel olarak büyük çapta olmayan firmalardan kişilerin gelişmesi, kendisini kanıtlaması ve sonrasında yükselmesi kolay olmuyor. Küçük çaplı işyerlerinde yönetim aşamasından en alt kademeye kadar çok farklı sınıflar yer almadığından kişilerin mevkilerinde yükselme için uzun yılların geçmesi ve sonrasında beklentilerin gerçekleşmesi gerekiyor. Bu da kişilerin meslekten soğumasına sebep olurken kariyer planlarını da suya düşürüyor.

Firmaların Çalışanlardan Talepleri

Genel olarak firmalardan çalışanlarını kaybetme korkusu yerine onları rahatlıkla kullanma güdüsü bulunuyor. Bu doğrultuda çalışan artık sıkılması ya da zorlanması sebebiyle işi bırakırsa yöneticiler rahatlıkla yerine yeni kişilerin bulunabileceğini düşünüyor. Maalesef özel sektörde ilk etapta verilen düşük maaşları kabul eden kişileri olması da firmaların bu düşüncelerini haklı çıkarıyorlar. Bu sebeple de firmalar yalnızca çalışan kişinin yaptığı işe önem veriyorlar. O işin kimin yaptığının herhangi bir önemi olmadığı için de kişiler firma gözünde değersizleşebiliyor.

Çalışma Saatlerinin Esnekliği

Özel sektör içerisinde çalışan kişiler henüz işe girerken esnek çalışma saatlerini kabul ediyorlar. Bu durumda onların büyük bir kozu firmanın eline vermesi anlamına geliyor. Bazı firmalarda ekstra çalışmalar mesai ücretleri ile ücretlendirilirken bazı firmalarda ise bu ekstra maaşlar dahi verilmiyor. Bu da kişilerin sürekli olarak fazla çalışması anlamına geliyor.

 

Etiketler: Özel sektör, özel sektörde iş, özel sektörün zorlukları, özel sektör çalışma saatleri, özel sektörde kariyer.
28 Aralık 2016, Çarşamba 13:36
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.