18 Temmuz 2018 Çarşamba

Sigara molası mesaiden sayılır mı?


Kapalı alanda sigara içme yasağıyla birlikte iş hayatına giren 'sigara molaları' yine gündemde
Sigara molası mesaiden sayılır mı?

Kapalı alanda sigara içme yasağıyla birlikte iş hayatına giren 'sigara molaları' yine gündemde

Geçen ay İngiltere’de bir belediyenin mesai saatinde çalışanlara sigara içmeyi yasaklamaya hazırlandığını açıklaması tartışmayı tekrar alevlendirdi. Sigara içmeyenler, ‘dinlenme saati’ kapsamında değerlendirilen molaların eşitsizlik yarattığını, sigara içenlerin daha az çalışarak hak ettiklerinden fazla ücret aldığını savunuyor. Tiryakiler, molalar sayesinde verimli çalıştıkları görüşünde. İşveren açısından ise sigara molaları yüzünden tüm çalışanların eşitliğinin sağlanamadığı bir durum sözkonusu. KPMG’ye göre çözüm, mevzuata uygun molaların düzenlenip çalışanlara resmen bildirilmesi.

KPMG Muhasebe ve Mali Müşavirlik Hizmetleri’nden Kıdemli Müdür Bahadır Dinçyürek, şirketinblog sayfasındaki değerlendirmesinde Türkiye’de sigara molası uygulayan bazı işyerlerinde bu sürelerin belirlendiğini bazılarında ise karmaşık bir uygulama olduğuna dikkat çekiyor.

Dinçyürek’in önerdiği formül şu şekilde: “Sigara molalarına mevzuat açısından engel yok. Sadecekesintisiz verilmesi gereken ara dinlenme sürelerine uymak gerekiyor. Bu süreler, mesaiden sayılmaz ve ilgili düzenlemelere istinaden önceden belirlenmesi gerekir. Sigara molasını belirli saatlerle uygulayan işyerlerinde bu zaman dilimi çalışanlara duyuruluyor. Sigara içmeyenler de bundan faydalanıyor. Böylece, sigara içmeyen personelin motivasyonu düşmüyor. Çalışma süresinden sayılmayan sigara molaları için personele ücret ödenmesi de gerekmiyor. Mevzuat, işyerinde değişik saatlerde mola uygulanmasına da müsaade ediyor. Farklı saatlerde uygulanacak molaların önceden duyurulması halinde bu süreler mesaiden sayılmaz, personele ücret ödemesi de yapılmaz. Ancak, molalar belirlenmediğinde mesai ayrımı yapılamıyor. Sigara molalarının mesaiden sayılmaması mümkün olmuyor”

 

Hürriyet
11 Kasım 2015, Çarşamba 09:19
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.