27 Mayıs 2018 Pazar

Ücret Alınabilecek Meslekler ve Menfaat Temini  

Ücret Alınabilecek Meslekler ve Menfaat Temini

 

Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrası gereğince bürolar, iş arayanlardan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti ile işgücü piyasası, istihdam ve insan kaynaklarına yönelik düzenleyecekleri eğitim, danışmanlık, kişisel gelişim ve benzeri hizmetlerden her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edemez ve iş arayanlardan ücret alamazlar. Hizmet karşılığı ücret sadece işverenlerden alınır.

Bu kapsamda ücret alınabilecek meslekler Yönetmeliğin 12 nci maddesinin ikinci fıkrasında profesyonel sporcu, teknik direktör, antrenör, manken, fotomodel ve sanatçı meslek gruplarında yer alanlar ile genel müdür veya bu göreve eş ya da daha üst düzey yöneticiler olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

Yazılı sözleşme yapma zorunluluğu olan haller ;

 Bürolar ücret alınabilecek meslekler ve görevler dahilindeki işe yerleştirmeleri için işçi ve işveren ile yazılı sözleşme düzenler. Söz konusu sözleşmelerde iş arayanın kimlik, meslek ve eğitim bilgileri, işyerine ait bilgiler, işe yerleştirme karşılığı işçi veya işverenden alınan ücret, işçinin çalışacağı işte alacağı brüt ücret tutarı, yerleştirilen meslek veya pozisyona ilişkin hususların bulunması zorunludur.

 
30 Ocak 2013, Çarşamba 09:51
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.