21 Eylül 2019 Cumartesi

Vertigo nedir ve belirtileri nelerdirVERTİGO NEDİR?

Yabancı kökenli bir kelime olarak dilimize yerleşmiş olan vertigo, Latince ‘’dönmek’’ anlamına gelmektedir. Baş dönmesi şeklinde kişilerde görülür. Hastalık olarak nitelendirilmez çünkü bir hastalık grubu içerisinde yer almaz aksine hastalığın habercisi görevindedir. Başlangıçta hafif baş dönmesi olarak seyrederken ilerleyen zamanlarda çok şiddetli kişiyi yatağa mahkum bırakacak kadar ileriye gidebilen bilen bir problem olarak görülebilir. Hastada sarhoşmuşçasına bir izlenim görülür. Denge kaybı yaşanır her an düşüp bayılacakmış gibi hissedilir. Hasta kendisini çaresiz hisseder ve umutsuzluğa kapılır. Bunun sonucunda depresyon belirtileri de görülme olasılığı yüksektir. Eğer vertigo tanısında belirtildiği gibi bu tip şikayetleriniz varsa en kısa zamanda bir KBB (kulak -burun -boğaz) hastalıkları ve nöroloji bölümüne gidilmelidir. Ve daha detaylı bir tetkik için Check-up yaptırmalı ve sonuca göre tedaviye başlamalısınız.

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her baş dönmesi vertigo değildir, baş dönmesinin dışında kulak çınlaması, mide bulantısı ve kusma, ani terlemeler, görme bozuklukları ve işitme kayıpları görülmesi vertigonun belirtileri arasındadır. Eğer vertigo, enfeksiyon rahatsızlıklarına bağlı ise yüksek ateş ve halsizlik belirtileri de ortaya çıkabilir. Tansiyon düşmesinden kaynaklanan baş dönmeleri ile vertigo zaman zaman karıştırılabilir bunun için tansiyonun ölçülmesi ve hangi nedenle baş dönmesi yaşandığı anlaşılabilir.  

TETİKLEYİCİ FAKTÖRLER NELERDİR?

Herşeyde olduğu gibi stres tüm hastalıkların ana nedeni olarak görülmektedir. Vertigoyu tetikleyen faktörlerin başında stres, sigara, alkol, aşırı miktarda tuz kullanımı gelmektedir. Uzun süren vertigonun nedenleri çoğu zaman bilinmemektedir. Bu konuyla alakalı uzmanlar araştırmaya devam etmektedirler.

Sağlıkla Kalın.

 

 
09 Mart 2017, Perşembe 14:03
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.