27 Mayıs 2018 Pazar

Krasi ( İktidar ) - Bürokrasi üzerine Denemeler (1)

  • Bu Yazı 923 kez Okundu

Bürokrasi üzerine Denemeler-1

Krasi  ( İktidar )

Büroların iktidarı anlamını ifade etmekte olan bürokrasi terimi yöneten ve yönetilenleri kapsamaktadır

Bürokratlar devlet adı verilen ve elle tutulup gözle örülemeyen varlığın eli kolu ayağı konumundadır ve devlet adına, mevzuat ve kanunlarla aldıkları güç ile halka hükmederler toplumu ve insanları çıkardıkları kanunlarla yaptıkları uygulamalarla şekillendirirler yada şekillendirmeye çalışırlar.

Burada asıl önemli nokta , halkı halk için şekle sokmaya çalışan bürokrasinin ve bürokrasi zihniyetinin devletin çıkarını mı ? halkın çıkarını mı ? Yoksa kendi çıkarlarını mı gözettikleridir.

Yapıla her idari işlemin  , çıkarılan her mevzuatın , yürütülen her eylemin açıklaması bürokratlar tarafından “devletin yüce bekası…”  şeklinde rahatlıkla yapılarak gerekçelendirilebilir. Çünkü yöneten kesim olarak “krasi” güç , iktidar onlardadır ve genelde başka bir bürokratik yapının çıkarlarına dokunmadıkları onların alanlarına girmedikleri sürece dokunulmazdırlar.

Herhangi bir kamu kurumunda bakan , müsteşar , genel müdür , daire başkanları , il müdürleri , şube müdürleri , şube müdür yardımcıları , şefler , memurlar şeklinde oluşmuş bulunan bu bürokratik zincirin  her halkası  birbiri ile iç içe geçmiş bir durumdadır ve teamül haline gelerek kanıksanmış bulunan davranış tarzının dışına çıkan bürokratlar ( ki memurları da şahsi çıkarları için halka baskı yapmaları halinde bürokrat olarak   kabul edebiliriz ) zincirin halkasından çıkartılarak yerine sisteme uygun başka bir zincir eklenir.

Bakan ilgili kamu kurumunun çalışma alanı ile ilgili bir politika belirlediğinde  bu politikanın uygulanması için yukarıdan aşağıya kadar zincirleme bir şekilde mevzuat çarkı dönmeye başlar. Burada önemli olan belirlenen politikanın uygulanabilir olup olamayacağı değildir emir verilmiştir ve hangi şart ve koşullarda olursa olsun emir yerine getirilmelidir. Müsteşar genel müdüre , genel müdür daire başkanına direktifleri yağdırmaya başlar ve peş peşe mevzuatlar çıkar halkla hiçbir zaman iç içe olmamış halk denen nesnenin ne olduğundan bi haber olan  bürokratlarımız , uzmanlarımız  halk için çırpınmaya onların sorunları için çözüm üretmeye başlar… 

( Bürokrasi üzerine uzun soluklu bir yazı dizisinin başlangıcı olan bu yazı dizisinde,  ülkemizde var olan bürokratik yapı ile olması gereken bürokratik yapı sade basit ve anlaşılabilir dille irdelenecektir. Devletin bürokratlar eliyle vatandaşlarını nasıl şekillendirdiği ve “bir kesim bürokratların devlet çıkarı için” , “başka bir kesim bürokratların ise şahsi çıkar için” mücadele ettikleri ve aralarında sürekli bir çatışma yaşadıkları , filler ( bürokratlar ) tepişirken de çimlerin ( halkın ) nasıl ezildiği ifade edilmeye çalışılacaktır…)

 

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.