24 Haziran 2018 Pazar

İŞKUR‘un teklif ettiği işi kabul etmeyenin maaşı kesilir mi?

  • Bu Yazı 3118 kez Okundu

İŞKUR‘un teklif ettiği işi kabul etmeyenin maaşı kesilir mi?

Cevabınızı duyar gibiyiz , evet … biz ise tam aksini söyleyeceğiz hayır!

Aslında başlık doğru fakat burada eksik olan ve İŞKUR tarafından uygulanmayan bir husus var o da işsizlik ödeneği alan kişilere yapılan iş teklifinin iadeli taahhütlü posta yolu ile yapılması gerektiğidir. İadeli taahhüt yolu ile yapılmayan iş tekliflerine işsizlik sigortası alan kişi icabet etmedi diye işsizlik ödeneği kesilemez!

Peki İŞKUR işsizlik ödeneği alan kişilere iş tekliflerini iadeli taahhütlü posta yolu ile mi yapmaktadır?

Hayır … İŞKUR açılan talepler için cep telefonu ile SMS mesajı göndererek ilgili kişileri kuruma dolayısı ile işe davet etmekte ve davete icabet etmezseniz ödeneğinizi keseriz demektedir. Siz hiç bu şekilde işsizlik maaşının kesildiğine şahit oldunuz mu etrafınızda ki herhangi birinin böyle bir uygulamaya maruz kaldığını duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü hiçbir İŞKUR personeli mevzuatta olmayan böyle bir uygulamayı yapmaz sadece vatandaşı teklif ettiğimiz işi kabul etmezseniz maaşınız kesilir diye korkutmakla yetinir.

İşsizlik maaşının kesilmesi hususundaki başka bir şehir efsanesi de yapılan iş teklifinin 3 kez kabul edilmemesi durumunda İŞKUR kaydının silineceği işsizlik maaşının kesileceği yönündeki efsanedir ki bu hiçbir şekilde mevzuatta yer almayan fakat halk arasında 80’li yıllardan kalan bir söylentiden ibarettir.

Son olarak iadeli taahhütlü posta ile İŞKUR tarafından yapılan iş yada kurs davetine icabet etmeme durumunda ilgili kişinin işsizlik ödeneğinin kesileceğini ve işsizlik maaşı kesilen kişinin bundan sonra bana yapılan davetlere icabet edeceğim diyerek dilekçe vermedikçe ödeneğinin başlatılmayacağını belirtelim. Hatta böyle bir durumda geç kaldığı süre hak ettiği süreden düşülecek ve bu parayı ilgili kişi hiçbir zaman alamayacaktır.

Özetle cep telefonu ile yapılan davete icabet etme zorunluluğu bulunmamakta fakat posta yolu ile yalpan davete icabet etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Son olarak hadi önceden personel yoktu diyelim peki şuan İŞKUR 4000 iş  ve meslek danışmanı istihdam ettiği halde halen daha niçin bu davetleri uygun adaylara iadeli taahhütlü posta yolu ile ulaştırmaz ? Daha kaliteli hizmet vermenin peşinde olmaz ?

Demek ki personel yeterli değil , daha çok personel lazım!

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.