24 Haziran 2018 Pazar

İlaç Niyetine Egzersiz …

  • Bu Yazı 947 kez Okundu

İlaç Niyetine  Egzersiz …

Pek çok şampiyon yüzücü tanıyorum, yüzmeye astım hastası olduğu için ve tedavi amaçlı başlatılmıştır…

Düzenli olarak yapılan sportif aktivitelerin  kardiovasküler  hastalıklara ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azalttığını bilmeyen yok herhalde…

Yaşam biçimi olarak benimsenmiş, yani haftanın en az üç günü yapılan egzersiz antrenmanları,  aşırı kilo  problemlerini ve kardiovasküler hastalıklara yakalanma riskini minimuma indiriyor. Yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmak,  pek çok  kronik hastalık için hem koruyucu hem de tedavi edicidir. Üstelik bu  hastalıkların çoğunda sporun fiziksel  performansı arttırıcı, faydalı etkilerinden yararlanmak, hastalığın tedavisine katkıda bulunmak olanağı vardır.

 Özellikle Kronik hastalıklarda , süresi ve şiddeti  bir  uzman  (spor  hekimi ve antrenör işbirliği) ile belirlenmiş ve kişiye özel düzenlenmiş egzersiz programları yaşamı daha da sağlıklı ve verimli yaşamanın  sırrı. Yapılan bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki; düzenli, yaşa uygun , fiziksel aktiviteler kalp hastaları ve diğer kronik hastalıklar  için zararlı değil tam aksine yararlı.

Ben özellikle bugün,  “Astım ve Spor” ikilisini anlatmak istedim size. Diğer hastalıklara da önümüzdeki günlerde bakarız….

Astımlı hastalarda egzersiz konusunda çok dikkatli olmak gereklidir.

Astımın tetikleyicilerinden biri de,  (bazen) fiziksel aktivitedir. Yorgunlukla beraber  astım krizinin oluşabileceği korkusuyla , her türlü sportif etkinlikten uzak durmaya çalışır astımlı kişiler yada bunların aileleri…Unutmamak gerekir;  yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan astım genellikle antrenman sırasında değil, hemen sonrasında  ortaya çıkabilir.

Astımlı hastalar için önerilebilecek en mükemmel  tedavi yardımcısı nedir biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim: YÜZME.  Yüzme havuzlarında solunan havanın nemli ve ılık olması egzersizle ortaya çıkacak astımı engeller. Diğer branşlarda sporcu olan astımlılar kapalı yüzme havuzu gibi nem ve ısısı uygun ortamlarda antrenman yaparlarsa nöbetlerden korunabilirler.

Astımlı kişiler spor branşı seçerken sürekli aktiviteyi gerektiren (bisiklet, koşu vb) sporlar yerine, yoğun kısa aktiviteleri ve dinlenme süreleri olan (futbol, basketbol, tenis,  vb) s branşları düşünmeliler.. Yüzme en  ideal spordur. Ayrıca maksimal kalp atım oranının %70-75’iyle yapılan aktiviteler astımlı hastaların yapabileceği egzersizlerdir. Bunun dışında,  mini standartlar diyebileceğimiz ortalama rakamlar der ki : Egzersizlerin haftada  ortalama 3-5 kez, 40-60 dk’lık  programlar olarak  yapılması iyidir. İleri derecede astımlı ve egzersize aşırı yanıt veren hastaların egzersiz öncesi ilaç almaları gerekebilir ,bu nedenle doktor- antrenör işbirliği asla yadsınmamalıdır.

Tüm astımlı sporcular, yada kişiler, burundan solunum yapmayı alışkanlık haline getirmelidirler. Sebebini sorarsanız, solunan havanın ısınması ve allerjen maddelerin  süzülmesi burun sayesinde  sağlanır…

“Sevgi ve Sporla Kalın”

 

Pınar Pınarlı Önen

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.