24 Haziran 2018 Pazar

Hijyen , doğallık , katkı maddeleri, beslenme ve çocuklar

  • Bu Yazı 794 kez Okundu

Hijyen , doğallık , katkı maddeleri, beslenme ve çocuklar

Bu hafta Yavuz Dizdar hocamız yine çok güzel bir konuya değinmiş . Okul kantinleri gibi yiyecek satılan yerler, hep hijyen açısından denetleniyor. Oysa sayıları her gün artan ve çeşitlenen ve farklı farklı kombinasyonlarla kullanılan katkı maddeleri ile dolu olan sentetik gıdaların hijyenik bir ortamda satılması onların zararını hiç azaltmıyor. Çocuklar kahvaltılarını okulda bir meyve suyu ve kekle yapıyorlar. Gıdalara eklenen katkı maddelerinin zararları anlatmakla bitmiyor. Başta kanser olmak üzere çeşit çeşit rahatsızlıklar, davranış bozuklukları, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı gibi hastalıklara sebep oluyor. Bir öğretmen,  "Çocukların bile genleri bozuldu." diyerek bu bozukluklardan dert yanmıştı.

Çocuklarımızın sağlıklı ve tutarlı olmalarını istiyorsak, onların tekrar doğal gıdaya dönmesini sağlamalıyız. Atıştırmalık olarak kavrulmamış tuzsuz çerezlere alıştırmalıyız.

Çok önemli olan bir başka konu ise aç değillerse ve yemek yemek istemiyorlarsa çocukları yemeleri için veya doyduklarında tabaklarında kalanı bitirmeleri için zorlamamalıyız. Kabul etmeliyiz ki kimsenin günde 6 öğün yemeye ihtiyacı yoktur. Normal ve doğru olan bir insanın acıkınca doğal gıdalar yemesi ve doyunca tabağında yemek kalsa bile yemeyi sonlandırmasıdır.    

Anne ve babaların ve büyüklerin , doğru bildikleri kendi yanlışlarıyla çocukların fitratını bozmaları yanlıştır.  

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.