23 Nisan 2018 Pazartesi

Zorunlu İstihdamın ( Engelli Kontenjan Açıklarının ) Takibi
Zorunlu İstihdamın ( Engelli Kontenjan Açıklarının ) Takibi


1) 4857 Sayılı İş Kanununun 30. Maddesi gereğince; İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin, bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

2) Tüm işyerlerine ilişkin istihdamı zorunlu olanların listesi işverenler tarafından İŞKUR  portalına girilen Aylık İşgücü Çizelgelerinden alınmaktadır.

3) Bu kapsamda çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçiler esas alınır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür. Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür. İşyerinin işçisi iken sakatlananlara öncelik tanınır.

4) İŞKUR  İl/Şube Müdürlükleri, işyerlerine ait aylık işgücü çizelgelerinden elde edecekleri bilgilere dayanarak o işyerinin engelli ve eski hükümlü/terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan kontenjanlarını takip edecek ve açıkların kapatılması için önlemler alacaklardır. Ayrıca, İŞKUR  işyeri bazında özürlü, eski hükümlü ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananların işyerinde işe başlama ve ayrılış tarihleri, meslekler, özür grubu ve suç çeşitleri itibarıyla izlemesini yapmakta ve buna  ek olarak, işverenlerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine destek vermektedir.

5) Aynı il hudutları içerisinde aynı işverene bağlı birden fazla işyeri olması ve aynı ilde birden fazla Kurum ünitesinin bulunması durumunda, söz konusu işverene bağlı işyerlerinin engelli ve eski hükümlü/terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan kontenjan hesaplaması, o ilde bu işyerlerinin merkezi hangi İŞKUR hizmet merkezinin hizmet alanında ise, o İŞKUR hizmet merkezi tarafından izlenmekte ve yükümlülüğün yerine getirilmesi sağlanılmaktadır.

6) Toplam çalışan sayısından engelli , eski hükümlü ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan olarak çalışanlar düşülmek suretiyle kalan sayı üzerinden kontenjan hesabı yapılır. Özel sektör işyerlerinde eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Ancak, eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu kaldırılmadan önce özel sektörde eski hükümlü olarak çalışan ve Kurumda tescilli olanlar, engelli kontenjan hesaplamasında, söz konusu eski hükümlüler ve engelliler toplam çalışan sayısından düşülmek suretiyle kontenjan hesabı yapılır.
14 Ekim 2014, Salı 15:32
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.