02 Temmuz 2022 Cumartesi

Bu şehrin yüzde 85'i kadın


Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu belirtildi.
Bu şehrin yüzde 85'i kadın

Lviv ya da İlbav (Ukraynaca: Львів [lʲβ̞iʊ̯], Almanca: Lemberg; Lehçe: Lwów; Rusça: Львов, Lyvov), Ukrayna'nın batısında yer alan şehirdir. 860.000 kişilik nüfusunun %88'i Ukraynalı, %8'i Rus, %1'i de Polonyalıdır. Günde yaklaşık 200.000 kişi şehre giriş yapar.

Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu belirtildi.

Bilim adamları kentteki kadınların genellikle kız bebek dünyaya getirdiklerini söyledi

Ukrayna’nın batı bölümünde yer alan Lviv, Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri. Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Liviv, aynı zamanda Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti.

Lviv'de filarmonik orkestra ve Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu bulunur. Tarihî şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Lisetesi'nde yer alır.

Lviv ambleminde bir aslan yer alır ve şehrin 750. kuruluş yıl dönümü 2006 ekiminde kutlanmıştır.

Ukrayna'da Popülasyon

1.Ukrayna'da kadın sayısı erkek sayısına göre daha baskındır. Ukrayna Devlet İstatistik Servisi Başkan Yardımcısı Nataliya Vlasenko gerçekleştirilen basın toplantısında şu konuya dikkat çekti, "Eğer genel nüfusa değinecek olursak , toplamda 45 milyon kişi arasında - 21 milyon erkek ve 24 milyon kadın".

2.Resmi kaynaklara göre Ukrayna'da erkek ölüm oranının oldukça yüksek olduğunu vurguladı.Buna rağmen her yüz doğumdan 55 erkek, 45 kız çocuğu dünyaya gelmektedir.İlerleyen zamanda erkek çocuk nüfüsu azalmaktadır.

3. 2011 Kiev istatistik Kievpress ana departmanı 1 Haziran itibariyle bu tür resmi verileri, sonuçlandırdı.1 milyon 297 bin erkek ve 1 milyon 501 bin kadın. Şehir sakinleri arasında 204 bin daha çok kadın nüfusu vardır.

4.Tarih boyunca Avrupa'nın zengin erkekleri Slav kanı taşıyan bir kızla evlenmek için hayal kurdular. Avrupa köle pazarları ve Türk çarşıların da , Rus Ukrayna ve Belarus'lu kadınlar diğer milletlerden gelen kölelere göre daha revaçta oldular.

 

 
01 Temmuz 2015, Çarşamba 11:24
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.