18 Eylül 2021 Cumartesi

Kadın Terzisi Meslek Bilgi Dosyası 

KADIN TERZİSİ

TANIM

Kadın giyimini oluşturan elbise, pantolon, etek, bluz, gömlek, ceket, gelinlik, gece kıyafeti, manto gibi giyim eşyalarını kişilerin isteğine göre imal eden ve/veya onarımını yapan kişidir.

GÖREVLER

üMüşterisi ile model üzerinde konuşur ve müşterinin ölçüsünü alır,

üÖrneklere veya müşterinin isteğine göre kalıp çıkarır,

üKumaşı işaretler ve kalıba uygun olarak keser,

üGiyim eşyasının parçalarını diker, gerekli yerlere tela yapıştırır ve teyeller,

üTeyellenmiş elbiseyi müşteri veya manken üzerinde prova eder,

üDeğişiklik yapılacak kısmı işaretler, gerekli değişiklikleri yapar,

üEl veya makine ile son dikişlerini yapar, düğme, kopça vb. malzemeleri diker,

üBitmiş giysilere ütü yapar,

üGiysileri müşterinin isteğine göre değiştirir veya onarır,

üKullandığı araç ve gerecin basit bakım ve onarımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Kumaş, tela, astar, ibrişim, iplik, masura, düğme, resmi rütbe işaretleri, dikiş makinesi, ütü, makas, mezura, gönye, eğri cetvel, düz cetvel, ütü masası, biçki masası, overlok makinesi, dikiş iğnesi, toplu iğne, toplu iğne yastığı, ütü yastığı, yüzük ve çeşitli makaralar ile kol tahtası, çıtçıt, fermuar, prova aynası, ölçü defteri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

üŞekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

üBir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,

üEl ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

üGöz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen,

üRenkleri ayırdedebilen,

üDikkatli ve titiz,

üSabırlı ve eleştiriye açık,

üAyrıntıları algılayabilen,

üDeğişik görüşlere ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Yaratıcı ve tasarım yeteneği olan kişilerin meslekte başarılı olma olasılığı yüksektir.

Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar

Ellerin titremesi, mesleğini yapmayı engelleyici bedensel sakatlığının bulunması, yakın görüş bozuklukları, el ve parmak noksanlıkları, el ve parmaklardaki romatizma mesleğin yapılmasını engeller.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kadın terzisi kumaş lifleri olan atölyelerde çalışır. İşini genellikle oturarak yapar. Prova ve ütü yaparken ayakta durur, eğilir. Dikiş makinesini çalıştırırken gürültü ve sarsıntı olabilir. Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişir. İşini tek başına yapabilse de genellikle, yardımcılarıyla eşgüdüm halinde çalışır. Müşterileriyle ve yanında çalışanlarla etkileşimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI            

Kamu ve özel işletmelerde, terzihanelerde, konfeksiyon atölyelerinde, moda merkezlerinde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.

Konfeksiyon sanayinin gelişmesi ve üretim maliyetlerini düşürmesi sebebiyle ısmarlama elbise yaptıranların sayısı azalmıştır. Bunun sonucu olarak da terzihaneler azalmıştır. Bu sebeple bir çok terzi konfeksiyon atölyelerinde çalışmaya başlamış, bir kısmı da değişik alanlarda iş aramak durumunda kalmıştır. Bununla birlikte mesleğinde uzmanlaşmış kişiler müşteri çevrelerini dağıtmadan çalışmaya devam etmektedir. Her zaman nitelikli, mesleğini seven terzilere ihtiyaç vardır. Bilindiği gibi giyinmek insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Bu meslekte iş bulamayan kişiler konfeksiyon, modelci, kürkçü, el ve makine dikişçisi ve ütücülük yapabilirler. Bu meslekte iş bulma yönünden kadın ve erkek arasında fark yoktur.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde ?Giyim Üretimi Teknolojisi? alanı ?Kadın Terziliği? dalında verilmektedir.

Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

ü     En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

ü     14 yaşını doldurmuş olmak,

ü     Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

ü     Bir işyeri ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

Meslek lisesinde mesleğin eğitimini görmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve meslek liselerine giriş şartlarını taşımak gerekmektedir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Kadın terziliği mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitim, işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir.

Eğitim boyunca; genel bilgi derslerinin yanısıra alan ortak meslek dersleri ile dal meslek derslerinin eğitimi verilmektedir.          

MESLEKTE İLERLEME

üÇıraklık eğitimini tamamlayanlar ?Kalfalık? sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler.

üUstalık eğitimi 176 saat olup; ekonomi, işletme bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, muhasebe, sigorta ve vergi mevzuatı, çalışma hukuku ve ileri meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.

üUstalık eğitimine katılmayanlar ise 5 yıl çalıştıktan (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) sonra ustalık sınavına girebilmektedirler.

üUstalık belgesine sahip meslek erbabı, işyerinde sanatını yanında çalışan çıraklara öğretmek amacıyla mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik ?İş Pedagojisi? kursuna katılıp, ?Usta Öğretici? unvanı alabilirler.

üSınavı başaranlar ustalık belgesini alıp kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

üİlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek alanla ilgili diğer dallarda eğitim görerek sertifika ve şartları tamamladıklarında meslek lisesi diploması alabilirler.

üMeslek lisesi diplomasına sahip olanlar alanla ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

üModüler sistemde Giyim Üretim Teknolojisi altında yer alan dallardan birinde yeterlilik kazanmak istendiğinde alan ortak ve ortak beceri dersleri dışındaki seçeceği daldaki meslek derslerini almak suretiyle benzer meslekte de yeterlilik ve sertifikaya sahip olabilirler. (Bu dallar: Çocuk Giyim Modelisti, Kadın Giyim Modelisti, Erkek Giyim Modelisti, Kesimci, Model Makineci, Erkek Terzisi)

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Bu mesleğin pratik eğitimi esnasında 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu'na göre işletmede beceri eğitimi gören öğrenci asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret almaktadır.

Pratik eğitimleri boyunca iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.

Kalfalık belgesi olan kişilerin alacakları ücret anlaşmaya bağlı olarak değişmektedir. Kalfalık aşamasında kalfanın mesleki yeterliliği, verimli çalışması, işverenin ücret politikası, işyerinin ekonomik durumu gibi faktörler bu ücretin belirlenmesinde etkin rol oynar.

Bazı işyerlerinde ücret aylık ödenirken bazı işyerlerinde ise parça başı veya prim sistemi şeklinde de ödeme yapılır.

Mesleki eğitimini bitiren terzilerden özel sektörde çalışanlar yetenekleri ve sektörün kuralları çerçevesinde asgari ücretten az olmamak üzere değişken oranlarda ücret alırlar. Bu miktar asgari ücretin 2 ile 3 katı arasında değişmektedir.

İşinde uzmanlaşmış, kendi atölyesini kurmuş, müşterilerini memnun edebilen, reklam ve pazarlama konusunda bilgili olan kişiler daha yüksek gelir elde edebilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

üİlgili Eğitim Kurumları,

üTürkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu,

üMeslek Elemanları,

üTürkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

üBünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

 

 

 
05 Haziran 2013, Çarşamba 12:47
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.